  • AKT81112011
AKT81112011
advertisement
Manufacturer No:
AKT81112011
HK JDW NO:
590-AKT81112011
Package:
100
Datasheet:
AKT81112011
Description:
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AKT81112011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    100
  • Weight
    0.529lb 239.95g
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Published
    2006
  • Series
    KT8
  • Feature
    Heater Fault Detection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Relay (3)
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Dual Color Characters
  • Input Range
    -200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Number of Characters Per Row
    4, 4
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Communications
    RS-485 (Modbus)
  • Display Characters - Height
    0.441 11.20mm 0.441 11.20mm