  • ALC80C751EH450
ALC80C751EH450
advertisement
Manufacturer No:
ALC80C751EH450
HK JDW NO:
417-ALC80C751EH450
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALC80 750μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALC80C751EH450
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    750μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    181mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    106mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.86A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.23A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm