  • ANTC782M4IB-REEL
ANTC782M4IB-REEL
advertisement
Manufacturer No:
ANTC782M4IB-REEL
Manufacturer:
Garmin Canada Inc.
HK JDW NO:
253-ANTC782M4IB-REEL
Package:
17-SMD Module
Datasheet:
ANTC782M4IB-REEL
Purchasing and Inquiry
ANTC782M4IB-REEL Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Surface Mount method.It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.It is possible for the RF Transceiver to supply voltages of 2V~3.6V.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.
ANTC782M4IB-REEL Features
Surface Mount
Tape & Reel (TR) package
2V~3.6V volts
ANTC782M4IB-REEL Applications
There are a lot of Garmin Canada Inc. ANTC782M4IB-REEL RF Transceiver Modules applications.
  • Location and Asset Tracking
  • Thermostats
  • Digital Remote
  • Fitness
  • Patient Asset Tracking
  • LoT applications
  • Switch
  • Power management
  • Health care
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
ANTC782M4IB-REEL
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    17-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    20kbps
  • Utilized IC / Part
    CYWUSB693X
  • Power - Output
    4dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -86dBm
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    23.7mA
  • Current - Transmitting
    25.9mA~34.3mA