  • AOK30B60D1
AOK30B60D1
advertisement
Manufacturer No:
AOK30B60D1
HK JDW NO:
62-AOK30B60D1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
IGBT 600V 60A 208W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AOK30B60D1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Alpha IGBT™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    208W
  • Power Dissipation
    208W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    21 ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    70 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    120 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.85V
  • Test Condition
    400V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 26A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Continuous Collector Current
    60A
  • Gate Charge
    34nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/58ns
  • Switching Energy
    1.1mJ (on), 240μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Height
    25.4mm