  • AP1086D15L-U
AP1086D15L-U
advertisement
Manufacturer No:
AP1086D15L-U
HK JDW NO:
233-AP1086D15L-U
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AP1086D15L-U
Description:
Fixed AP1086 PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 10763
Step5Bar-code shipping tag
AP1086D15L-U
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-252-3
  • Weight
    3.949996g
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Base Part Number
    AP1086
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Min Input Voltage
    4.7V
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Max Input Voltage
    12V
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Min Current Limit
    1.6A