  • AP1086K15L-U
AP1086K15L-U
advertisement
Manufacturer No:
AP1086K15L-U
HK JDW NO:
233-AP1086K15L-U
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AP1086K15L-U
Description:
Fixed 2.54mm AP1086 PMIC 4 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 15423
Step5Bar-code shipping tag
AP1086K15L-U
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP1086
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.7V
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • PSRR
    60dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Height
    4.45mm
  • Length
    9.97mm
  • Width
    9.15mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.946308g
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ