  • AP1117D15L-13
AP1117D15L-13
advertisement
Manufacturer No:
AP1117D15L-13
HK JDW NO:
233-AP1117D15L-13
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AP1117D15L-13
Description:
Fixed 2.28mm PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 1471
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP1117D15L-13
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    3.949996g
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Terminal Form
    GULL WING
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    6.4V
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 1A
  • PSRR
    60dB (180Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height
    2.29mm
  • Length
    6.58mm
  • Width
    5.57mm