  • AP2112K-1.2TRG1
AP2112K-1.2TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2112K-1.2TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2112K-1.2TRG1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP2112K-1.2TRG1
Description:
Enable Fixed Tin PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 5304
Step5Bar-code shipping tag
AP2112K-1.2TRG1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Quiescent Current
    80μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 600mA
  • Max Input Voltage
    6V
  • PSRR
    65sB (100Hz ~ 1KHz)
  • Dropout Voltage
    1V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Supplier Device Package
    SOT-25
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C