  • AP2132MP-1.8TRG1
AP2132MP-1.8TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2132MP-1.8TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2132MP-1.8TRG1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AP2132MP-1.8TRG1
Description:
Enable, Power Good Adjustable (Fixed) PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4179
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP2132MP-1.8TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SO-EP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Max Output Current
    2A
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Quiescent Current
    300μA
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V 1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    300μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 2A
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • PSRR
    60dB (100Hz ~ 1kHz)
  • Reference Voltage
    612mV
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Voltage - Output (Max)
    3V
  • Height
    1.55mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4mm