  • AP2138R-1.8TRG1
AP2138R-1.8TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2138R-1.8TRG1
HK JDW NO:
233-AP2138R-1.8TRG1
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AP2138R-1.8TRG1
Description:
Fixed Tin AP2138 PMIC TO-243AA
Quantity:
In Stock : 5628
Step5Bar-code shipping tag
AP2138R-1.8TRG1
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-243AA
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-89
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    AP2138
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Current - Output
    250mA
  • Quiescent Current
    1.5μA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.5μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.1V @ 250mA
  • Max Input Voltage
    6.6V
  • Dropout Voltage
    850mV