  • AP2213M-3.3TRG1
AP2213M-3.3TRG1
advertisement
Manufacturer No:
AP2213M-3.3TRG1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP2213M-3.3TRG1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AP2213M-3.3TRG1
Description:
Enable Fixed Tin PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 6297
Step5Bar-code shipping tag
AP2213M-3.3TRG1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current - Supply (Max)
    28mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 500mA
  • Max Input Voltage
    18V
  • PSRR
    75dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    350mV