  • AP7115-12WG-7
AP7115-12WG-7
advertisement
Manufacturer No:
AP7115-12WG-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP7115-12WG-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AP7115-12WG-7
Description:
Enable Fixed AP7115 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 87
Step5Bar-code shipping tag
AP7115-12WG-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    200mA
  • Input Bias Current
    80μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    1.4mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Manufacturer Package Identifier
    AP7115-12WG-7
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP7115
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    500mW
  • Quiescent Current
    80μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 150mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V