  • AP7361-18FGE-7
AP7361-18FGE-7
advertisement
Manufacturer No:
AP7361-18FGE-7
HK JDW NO:
233-AP7361-18FGE-7
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AP7361-18FGE-7
Description:
Enable Fixed 0.65mm Gold PMIC 8 8-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3279
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP7361-18FGE-7
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    8-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    1.7W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    1.7W
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 1A
  • PSRR
    65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Reference Voltage
    800mV
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Voltage Absolute-Max
    6.5V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.63mm
  • Width
    3mm