  • AP7361C-12E-13
AP7361C-12E-13
advertisement
Manufacturer No:
AP7361C-12E-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-AP7361C-12E-13
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AP7361C-12E-13
Description:
Fixed 2.3mm PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 3149
Step5Bar-code shipping tag
AP7361C-12E-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Input Voltage (Min)
    2.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 1A
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm