  • AP7365-33SNG-7
AP7365-33SNG-7
advertisement
Manufacturer No:
AP7365-33SNG-7
HK JDW NO:
233-AP7365-33SNG-7
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed Gold AP7365 PMIC 6 6-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3493
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AP7365-33SNG-7
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AP7365
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    80μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 600mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %