  • APA1010102M010R
APA1010102M010R
advertisement
Manufacturer No:
APA1010102M010R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
HK JDW NO:
17928-APA1010102M010R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 10V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APA1010102M010R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
  • Mfr
    KYOCERA AVX
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    APA
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Capacitance
    1000 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    212.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.25 A @ 100 kHz