  • APT100GT120JR
APT100GT120JR
advertisement
Manufacturer No:
APT100GT120JR
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT100GT120JR
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT100GT120JR
Description:
IGBT MOD 1200V 123A 570W ISOTOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT100GT120JR
    Select All
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.7nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.7 V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1999
  • Series
    Thunderbolt IGBT®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    570W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    570W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    123A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    6.7nF
  • Turn On Time
    150 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 100A