  • APT100GT120JU3
APT100GT120JU3
advertisement
Manufacturer No:
APT100GT120JU3
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT100GT120JU3
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT100GT120JU3
Description:
IGBT MOD 1200V 140A 480W SOT227
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT100GT120JU3
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    480W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    480W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    140A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    7.2nF
  • Turn On Time
    335 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    7.2nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.1 V