  • APT200GN60JDQ4G
APT200GN60JDQ4G
advertisement
Manufacturer No:
APT200GN60JDQ4G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT200GN60JDQ4G
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT200GN60JDQ4G
Description:
IGBT MOD 600V 283A 682W ISOTOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT200GN60JDQ4G
    Select All
  • Power - Max
    682W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.85V
  • Max Collector Current
    283A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    50μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    283A
  • Input Capacitance
    14.1nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.85V @ 15V, 200A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    14.1nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2004
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    682W
  • Current Rating
    283A