  • APT25GLQ120JCU2
APT25GLQ120JCU2
advertisement
Manufacturer No:
APT25GLQ120JCU2
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT25GLQ120JCU2
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Description:
IGBT MOD 1200V 45A 170W SOT227
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT25GLQ120JCU2
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    170W
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    170W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    45A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    1.43nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 25A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.43nF @ 25V