  • APT25GN120B2DQ2G
APT25GN120B2DQ2G
advertisement
Manufacturer No:
APT25GN120B2DQ2G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT25GN120B2DQ2G
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
APT25GN120B2DQ2G
Description:
IGBT 1200V 67A 272W TMAX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT25GN120B2DQ2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    272W
  • Current Rating
    67A
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    67A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    39 ns
  • Test Condition
    800V, 25A, 4.3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    560 ns
  • IGBT Type
    NPT, Trench Field Stop
  • Gate Charge
    155nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    75A
  • Td (on/off) @ 25°C
    22ns/280ns
  • Switching Energy
    2.15μJ (off)
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V