  • APT13GP120KG
APT13GP120KG
advertisement
Manufacturer No:
APT13GP120KG
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT13GP120KG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
APT13GP120KG
Description:
IGBT 1200V 41A 250W TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT13GP120KG
    Select All
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    21 ns
  • Test Condition
    600V, 13A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.9V @ 15V, 13A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    270 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    55nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    50A
  • Td (on/off) @ 25°C
    9ns/28ns
  • Switching Energy
    114μJ (on), 165μJ (off)
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS 7®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Current Rating
    41A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    41A