  • IXSH40N60B
IXSH40N60B
advertisement
Manufacturer No:
IXSH40N60B
HK JDW NO:
401-IXSH40N60B
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXSH40N60B
Description:
IGBT 600V 75A 280W TO247
Step5Bar-code shipping tag
IXSH40N60B
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    HIGH SPEED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    280W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXS*40N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    50 ns
  • Power - Max
    280W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    110 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    75A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.2V
  • Turn On Time
    55 ns
  • Test Condition
    480V, 40A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    190 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    190nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    50ns/110ns
  • Switching Energy
    1.8mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7V