  • IKB15N65EH5ATMA1
IKB15N65EH5ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IKB15N65EH5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKB15N65EH5ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IKB15N65EH5ATMA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKB15N65EH5ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TrenchStop™ 5
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    105W
  • Reverse Recovery Time
    70ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    30A
  • Test Condition
    400V, 15A, 39 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    38nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C