  • RGT30NS65DGC9
RGT30NS65DGC9
advertisement
Manufacturer No:
RGT30NS65DGC9
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RGT30NS65DGC9
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
RGT30NS65DGC9
Description:
IGBT
Step5Bar-code shipping tag
RGT30NS65DGC9
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    133W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    55ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    30A
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    400V, 15A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    204 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    32nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C