  • NGTB30N60L2WG
NGTB30N60L2WG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB30N60L2WG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB30N60L2WG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB30N60L2WG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB30N60L2WG
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    225W
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    225W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.6V
  • Max Collector Current
    100A
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    300V, 30A, 30 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.6V @ 15V, 30A
  • Gate Charge
    166nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    100ns/390ns
  • Switching Energy
    310μJ (on), 1.14mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V