  • APT30DQ60BCTG
APT30DQ60BCTG
advertisement
Manufacturer No:
APT30DQ60BCTG
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT30DQ60BCTG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT30DQ60BCTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT30DQ60BCTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Diode Element Material
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    30A
  • Base Part Number
    APT30DQ60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.4V @ 30A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    2.4V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    30 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    320A