  • APT30GT60BRDQ2G
APT30GT60BRDQ2G
advertisement
Manufacturer No:
APT30GT60BRDQ2G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT30GT60BRDQ2G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT30GT60BRDQ2G
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 64A 3-Pin(3+Tab) TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT30GT60BRDQ2G
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Thunderbolt IGBT®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Current Rating
    64A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    64A
  • Reverse Recovery Time
    22 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    32 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    345 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    7.5nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    110A
  • Td (on/off) @ 25°C
    12ns/225ns
  • Switching Energy
    80μJ (on), 605μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    30V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V