  • APT40M70LVFRG
APT40M70LVFRG
advertisement
Manufacturer No:
APT40M70LVFRG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT40M70LVFRG
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 70m Ω @ 500mA, 10V ±30V 8890pF @ 25V 495nC @ 10V TO-264-3, TO-264AA
Quantity:
In Stock : 3528
Step5Bar-code shipping tag
APT40M70LVFRG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-264-3, TO-264AA
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS V®
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING, AVALANCHE RATED
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    57A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    520W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    520W
  • Turn On Delay Time
    16 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    70m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 2.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8890pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    57A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    495nC @ 10V
  • Rise Time
    16ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    5 ns
  • Turn-Off Delay Time
    55 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    57A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.07Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    228A