  • APT50GT120B2RDQ2G
APT50GT120B2RDQ2G
advertisement
Manufacturer No:
APT50GT120B2RDQ2G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT50GT120B2RDQ2G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT50GT120B2RDQ2G
Description:
IGBT 1200V 94A 625W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT50GT120B2RDQ2G
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Thunderbolt IGBT®
  • JESD-609 Code
    e3/e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN/TIN SILVER COPPER
  • Max Power Dissipation
    625W
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    625W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    94A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    77 ns
  • Test Condition
    800V, 50A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    303 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    340nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C