  • APTGF25X120T3G
APTGF25X120T3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGF25X120T3G
HK JDW NO:
523-APTGF25X120T3G
Package:
SP3
Datasheet:
APTGF25X120T3G
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 40A 32-Pin Case SP-3
Step5Bar-code shipping tag
APTGF25X120T3G
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    32
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    25
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    208W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    25
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X25
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    40A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    1.65nF
  • Turn On Time
    110 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    386 ns
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.65nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.7 V