  • APTGLQ200H120G
APTGLQ200H120G
advertisement
Manufacturer No:
APTGLQ200H120G
HK JDW NO:
523-APTGLQ200H120G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGLQ200H120G
Description:
APTGLQ200x Series 1200 V 350 A High Speed Trench + Field Stop IGBT4 Power Module
Step5Bar-code shipping tag
APTGLQ200H120G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    12.3nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Full Bridge
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • Power - Max
    1000W
  • Input
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    290 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    350A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    12.3nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 200A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V