  • APTGLQ75H65T1G
APTGLQ75H65T1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGLQ75H65T1G
HK JDW NO:
523-APTGLQ75H65T1G
Package:
SP1
Datasheet:
APTGLQ75H65T1G
Description:
APTGLQ75x Series 650 V 150 A High Speed Trench + Field Stop IGBT4 Power Module
Step5Bar-code shipping tag
APTGLQ75H65T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SP1
  • Number of Pins
    1
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Full Bridge
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • Power - Max
    250W
  • Input
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    197 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.3V
  • Max Collector Current
    150A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Input Capacitance
    4.62nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 75A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.62nF @ 25V