  • APTGT100H170G
APTGT100H170G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT100H170G
HK JDW NO:
523-APTGT100H170G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT100H170G
Description:
IGBT MODULE 1700V 150A 560W SP6
Step5Bar-code shipping tag
APTGT100H170G
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    560W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Full Bridge Inverter
  • Power - Max
    560W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    150A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    350μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    9nF
  • Turn On Time
    450 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1100 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.4 V