  • APTGT100SK170TG
APTGT100SK170TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT100SK170TG
HK JDW NO:
523-APTGT100SK170TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT100SK170TG
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 150A 20-Pin Case SP-4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT100SK170TG
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    20
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    560W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    560W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    150A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    9nF
  • Turn On Time
    450 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1100 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.4 V