  • APTGT150A120T3AG
APTGT150A120T3AG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150A120T3AG
HK JDW NO:
523-APTGT150A120T3AG
Package:
SP3
Datasheet:
APTGT150A120T3AG
Description:
IGBT MODULE 1200V 220A 833W SP3
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150A120T3AG
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    10
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    833W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    25
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    833W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    220A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    10.7nF
  • Turn On Time
    335 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    10.7nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.1 V