  • APTGT150DH120G
APTGT150DH120G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150DH120G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT150DH120G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT150DH120G
Description:
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP6
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150DH120G
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    690W
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Asymmetrical Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    220A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    350μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    10.7nF
  • Turn On Time
    335 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    10.7nF @ 25V