  • APTGT150SK170D1G
APTGT150SK170D1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150SK170D1G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APTGT150SK170D1G
Package:
D1
Datasheet:
APTGT150SK170D1G
Description:
Quantity:
In Stock : 6447
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150SK170D1G
  • Package / Case
    D1
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2004
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    7
  • Max Power Dissipation
    780W
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    780W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    280A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    4mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    13nF
  • Turn On Time
    430 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1200 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    13nF @ 25V