  • APTGT600SK60G
APTGT600SK60G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT600SK60G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APTGT600SK60G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT600SK60G
Step5Bar-code shipping tag
APTGT600SK60G
  • Pin Count
    5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    130 ns
  • Power - Max
    2300W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    250 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    700A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    750μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    49nF
  • Turn On Time
    205 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 600A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    400 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    49nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    2.3kW