  • APTGT300DU120G
APTGT300DU120G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT300DU120G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT300DU120G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT300DU120G
Description:
IGBT MODULE 1200V 420A 1380W SP6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGT300DU120G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    1.38kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Dual, Common Source
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1380W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    420A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    500μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    21nF
  • Turn On Time
    340 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    21nF @ 25V