  • APTGT400SK120D3G
APTGT400SK120D3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT400SK120D3G
HK JDW NO:
523-APTGT400SK120D3G
Package:
D-3 Module
Datasheet:
APTGT400SK120D3G
Description:
IGBT MODULE 1200V 580A 2100W D3
Step5Bar-code shipping tag
APTGT400SK120D3G
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    D-3 Module
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    11
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    2.1kW
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    2100W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    580A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    750μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    29nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 400A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    29nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.1 V