  • APTGT50H60T1G
APTGT50H60T1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT50H60T1G
HK JDW NO:
523-APTGT50H60T1G
Package:
SP1
Datasheet:
APTGT50H60T1G
Description:
Trans IGBT Module N-CH 600V 80A 12-Pin Case SP-1
Step5Bar-code shipping tag
APTGT50H60T1G
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.15nF @ 25V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Package / Case
    SP1
  • Number of Pins
    1
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    176W
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Pin Count
    12
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Full Bridge Inverter
  • Power - Max
    176W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.9V
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    3.15nF
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 50A