  • APTGT50SK170TG
APTGT50SK170TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT50SK170TG
HK JDW NO:
523-APTGT50SK170TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT50SK170TG
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 75A 20-Pin Case SP-4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT50SK170TG
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    312W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    12
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    312W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    75A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    4.4nF
  • Turn On Time
    450 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1100 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.4nF @ 25V