  • APTGT75SK170D1G
APTGT75SK170D1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT75SK170D1G
HK JDW NO:
523-APTGT75SK170D1G
Package:
D1
Datasheet:
Description:
IGBT MODULE 1700V 120A 520W D1
Step5Bar-code shipping tag
APTGT75SK170D1G
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    D1
  • Number of Pins
    5
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    520W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    120A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    6.5nF
  • Turn On Time
    400 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1200 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.5nF @ 25V