  • APTGT75TL60T3G
APTGT75TL60T3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT75TL60T3G
HK JDW NO:
523-APTGT75TL60T3G
Package:
SP3
Datasheet:
APTGT75TL60T3G
Description:
IGBT MODULE 600V 100A 250W SP3
Step5Bar-code shipping tag
APTGT75TL60T3G
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    32
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    25
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    Three Level Inverter
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    100A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    4.62nF
  • Turn On Time
    170 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    310 ns
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.62nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    1.9 V