  • AQ1051N2S-T
AQ1051N2S-T
advertisement
Manufacturer No:
AQ1051N2S-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-AQ1051N2S-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AQ1051N2S-T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AQ1051N2S-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    700μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    930mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    1.2nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    70mOhm Max
  • Max DC Current
    930mA
  • Frequency - Self Resonant
    10GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    8 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Q Factor
    8
  • DC Current
    710mA
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    AQ
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±0.3nH