  • AR035160MR-R
AR035160MR-R
advertisement
Manufacturer No:
AR035160MR-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
HK JDW NO:
622-AR035160MR-R
Package:
Datasheet:
Description:
SPEAKR 160OHM 10MW TOP PORT 98DB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AR035160MR-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shape
    Round
  • Material - Cone
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Material - Magnet
    Nd-Fe-B
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.370Dia 34.80mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Pads
  • Type
    Receiver
  • Resistance
    160Ohm
  • Power Rating
    10mW
  • Max Power Dissipation
    20mW
  • Technology
    Magnetic
  • Impedance
    160Ohms
  • Frequency - Self Resonant
    300Hz
  • Power - Max
    20mW
  • Frequency Range
    200Hz~3.4kHz
  • Power - Rated
    10mW
  • Port Location
    Top
  • Efficiency - dBA
    98.00
  • Efficiency - Type
    Sound Pressure Level (SPL)
  • Efficiency - Testing
    10mW/10mm
  • Height
    18.05mm
  • Height Seated (Max)
    0.701 17.80mm