  • AR0805FR-0712K7L
AR0805FR-0712K7L
advertisement
Manufacturer No:
AR0805FR-0712K7L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AR0805FR-0712K7L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
AR0805FR-0712K7L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AR Series, Thick Film, 12.7kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AR0805FR-0712K7L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AR
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    12.7kOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold (Ni/Au)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm