  • ARA16B103JGS
ARA16B103JGS
advertisement
Manufacturer No:
ARA16B103JGS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ARA16B103JGS
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
ARA Indust X7R HT200C 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.080 Squarex0.170L 2.03mmx4.32mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
ARA16B103JGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    41 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    ARA Indust X7R HT200C
  • Size / Dimension
    0.080 Squarex0.170L 2.03mmx4.32mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10000pF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1708
  • Lead Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available Upon Request
  • Height
    2.03mm
  • Length
    4.32mm
  • Width
    2.03mm