  • ARS12Y24
ARS12Y24
advertisement
Manufacturer No:
ARS12Y24
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ARS12Y24
Package:
Datasheet:
Description:
RELAY RF SPDT 500MA 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ARS12Y24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ARS12Y24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold Plating
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mfr
    Panasonic Electric Works
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 70°C
  • Series
    ARS
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    1.44 kOhms
  • Operate Time
    10 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    30VDC - Max
  • Coil Current
    16.7 mA
  • Release Time
    6 ms
  • Must Operate Voltage
    18 VDC
  • Contact Rating (Current)
    500 mA
  • Coil Power
    400mW